Život na dlh

Dnešná doba je už taká. Mnohí z nás žijú na dlh. Nehovorím o žiadnom subjektívnom názore. Stačí sa pozrieť na štatistiky bánk. Podľa nich každý druhý Slovák spláca pôžičku, úver, alebo hypotéku. Je to ale dobrý nápad? Oplatí sa požičiavať si peniaze, za ktoré budete musieť v konečnom dôsledku zaplatiť oveľa viac?

dluh
 
Od finančnej pôžičky vás určite nechcem odrádzať. Ide len o vaše rozhodnutie. Ja tiež patrím k tým, ktorí svoju dušu upísali banke. Poviem vám pravdu, že ak by som pred podobným rozhodnutím stál dnes, pôžičku si už asi nevezmem. Nie že by som mal problém uhrádzať splátky. To nie. problémom je, že každý mesiac prepadnem zúfalstvu, pretože si uvedomím, že takmer polovicu toho, čo zarobím musím poslať niekomu „cudziemu“ na účet. No a ja za to nemám nič. Jedine to, že mi nikto nepríde vziať byt, alebo auto. Samozrejme, že to trochu nafukujem, ale úprimne mi to naozaj trhá žily.
Na druhej strane sa ale vždy upokojím tým, že v čase, keď som si peniaze od banky požičal, som ich naozaj potreboval a navyše mi aj skutočne pomohli. Vďaka tomu dnes nemusím riešiť neustále opravy môjho starého auta, byt je zrekonštruovaný a pomohlo mi to rozbehnúť aj jeden môj malý biznis.

peníze
                                                                                                                       
Načo vlastne tieto veci píšem? V podstate asi len preto, aby ste sa pred uzavretím pôžičky dobre zamysleli. Hlavne si nastavte splátky tak, aby ste ich boli schopní plácať. A ešte jedna dobrá rada. Vždy si z pôžičky niečo odložte bokom. Tak máte istotu, že ak by ste sa odstali do situácie, že zrazu nebudete mať prácu a peniaze, máte nejaký čas na vyriešenie tohto problému. Ak máte rodičov, alebo známych nehrozí vám, aby ste umreli hladom, veď nejaký ten chlieb a maslo vám vždy určite pomôžu kúpiť. Banka je v tomto ale iná. Nesplácate a je im jedno prečo. Tak sa dostávate stále do väčších a väčších dlhov, z ktorých sa nemusíte dostať do konca života.