Materské je najlepšie

Nie je tajomstvom, ani žiadnou novinkou, že deti, ktoré majú tú možnosť, že od narodenia až do konca obdobia kojenia, môžu piť výlučne materské mlieko, sú na tom so zdravím omnoho lepšie. Táto tekutina je dôležitá hlavne pre budovanie silnej imunity, predchádzaniu črevných ťažkostí a kvôli ďalším desiatkam drobností. Bohužiaľ niektoré mamičky, mlieko stratia, alebo sa im tvorí vo veľmi malom množstve. V tomto prípade nastupuje na scénu umelé mlieko pre dojčatá. Aj keď dnes na trhu dostanete množstvo veľmi kvalitných výrobkov, ktoré sa obsahom tomu materskému môžu v podstate rovnať. Nie je nad prírodu. Poďme sa teda pozrieť, čo sa v materskom mlieku vlastne skrýva.

batole
 
Základom je prvé mlieko
 
Úplným základom je takzvané kolostrum. Ide o mlieko, ktoré sa v prsných žľazách začína tvoriť už koncom tehotenstva. Pre dieťa je obzvlášť dôležité, pretože obsahuje všetko potrebné, pre jeho správny štart do života. Základom sú imunoglobulíny a vysoké množstvo bielkovín. Práve vysoký obsah aminokyselín spôsobuje to, že je toto mlieko extrémne husté a má žltú farbu. Už niekoľko dní po pôrode, začína pomaly rednúť a jeho farba sa mení na svetlejšiu.

těhotenství
 
Redšie neznamená nekvalitné
 
Mnohé mamičky si myslia, že je ich mlieko nekvalitné. V porovnaní s kolostrom, je totiž na pohľad naozaj menej výživné. Neurobte ale chybu a nezačnite svoje dieťa automaticky prikrmovať umelými výrobkami. V nemocnici vám navyše určite budú vedieť urobiť jednoduchý test, vďaka, ktorému zistia, či je to vaše dostatočne kvalitné.
                       
Ako je to s bielkovinami
 
Materské mlieko obsahuje v skutočnosti veľmi málo bielkovín. Áno, na začiatku sme uviedli, že ich je v ňom veľa, a to je pravda. v mlieku je totiž presne toľko bielkovín, koľko bábätko potrebuje. Ide hlavne o tri látky, a to kazeín, laktabulmín a laktoglobulín. Prvý spomínaná látka, teda kazeín je sa napríklad v kravskom mlieku nachádza v stonásobne vyšších množstvách. No naše deti nepotrebujú v priebehu dvoch mesiacov pribrať sedemdesiat kilogramov, tak ako teliatka. Preto je pre nich takto vysoký obsah bielkovín vyslovene nevhodný.