Jedovatá krása: na tieto kvety si dajte pozor!

Darovaná kvetina ženu poteší v každom veku a nemusí to byť len pri nejakej príležitosti, kytička urobí radosť stále. Treba si však dávať pozor na to, aké kupujete, pretože existujú na pohľad krásne, ale veľmi jedovaté rastliny, a to si treba pre kupovaním preveriť. Inak by sa mohlo stať, že pre obdarovanú osobu to budú jej posledné kvety v živote…
 
konvalinka

Konvalinky
Pomaličky sa blížime k času, kedy sa prvé konvalinky začnú objavovať v záhradách či na lúkach. Je síce pravda, že ak by sa niekto chcel rastlinou otráviť, musel by jej skonzumovať dosť veľa, no bol by to hazard so životom. Prirovnať by sme ju mohli k jedu, darovaním konvaliniek akoby ste dotyčnému želali všetko dobré a druhou rukou mu podávali jed. Ukrýva sa v nej až 38 druhov jedov, ktoré majú vplyv na srdcovú činnosť, dokonca ho dokážu aj zastaviť, doslova zlomiť…
 
Ľalie
Tieto kvety sú symbolom nevinnosti, ale v skutočnosti v sebe skrývajú poriadnu dávku smrti. Zo stonky im vyteká miazga, ktorá má schopnosť podráždiť pokožku, o konzumácii ani nehovoriac. Otráviť však môžu iba pravé ľalie, a práve svojou dvojtvarou nevinnosťou sa stali symbolom smrti. Zvyknú sa nosiť aj na hroby.
 
Imelo
Rastlinu ľudia považujú za romantickú a veria, že bozk pod imelom zaručí dlhú lásku medzi zaľúbenými, dokonca až za hrob. A to doslova, pretože imelo je silno toxické. Napríklad ak by z neho ste vypili čaj, tak by ste čelili nepríjemným prejavom ako je zvracanie, hnačka a dokonca je možné aj upadnutie do bezvedomia, v extrémnych prípadoch aj smrť.

azalka
 
Oleander
V tomto prípade nehovoríme o rezaných kvetoch, ale oleander sa pestuje v črepníku. Je nebezpečný hlavne pri prehltnutí, pravdepodobne by ste sa stali dezorientovanými, tep srdca by sa stal nepravidelným, nastali by bolestivé kŕče, mdloby a nakoniec by srdce mohlo zlyhať úplne.
 
Azalka
Azalka je takisto pestovaná v črepníkoch, ale jej pekné farebné kvety sú plné sivanotoxínov, a tie po konzumácii ochromia nervovú sústavu až do stavu kómy, ktorá môže skončiť aj smrťou. V staročínskych textoch nájdete mnoho chvály na túto krásavicu, ale pod nežným povrchom skrýva riadny arzenál, takže s hladkaním to nepreháňajte!