Všeobecné rady pre prvorodičky

Bruško vám rastie a dni do pôrodu máte tisíckrát spočítané a vám neostáva nič len čakať. Sú to krásne chvíle, ktoré si treba užiť a netreba sa stresovať s výbavičkou. Vyznie to jednoducho, ale je to tak. Dieťa vie ako sa má narodiť a matka vie ako má porodiť. To nám zariadila príroda a tie ostatné veci sa dajú hocikedy dokúpiť. Na internete aj na nástenkách v nemocnici nájdete zoznamy, čo budete potrebovať. Napíšem vám všeobecné rady, ktoré sa vám môžu zísť.

těhotenství

  1. Oddychujte, kým sa dá

Tehotenstvo je pre ženu veľmi náročné. Potrebujete spánok a relax viac ako inokedy. Zabudnite na umývanie riadu, či upratovanie. Vyložte si nohy a čítajte knihu, pozrite si televízor a venujte sa sama sebe. Keď sa dieťa narodí nebudete mať na nič čas. Kým si zvyknete na dáky stereotyp, prejde veľa mesiacov a vy sa nevyspíte poriadne dlho.

  1. Pripravte si tašku do nemocnice

Nachystajte si dojčenskú košeľu, časopis, hygienické vložky, podložku na posteľ a veľa trpezlivosti. Dieťa bude potrebovať iba vás, lásku a mliečko – buď z prsníka alebo z fľašky. Pribaľte si plienky veľkosť 1 a ostatné vám dajú v nemocnici. Ak vám môžem odporučiť, kúpte si aj jeden cumlík, ktorý sa vám môže neskôr možno zísť. A vineu, tá vraj pomáha pri spustení mliečka. Nekupujte si drahé masti na boľavé bradavky, materské mlieko je najlepšie. Nezabudnite na doklady.

porod

  1. Výbavička pre bábätko

Novorodenec naozaj toho veľa nepotrebuje, stačí pár vecičiek, ktoré sa jednoducho obliekajú. Najlepšie zo zapínaním vpredu. Košieľky, tepláčiky, bodynka, čiapka, zavinovačka a ponožky. Malé deti rýchlo rastú a veľa toho aj dostanete. Prebaľovací pult, plienky, vanička a postieľka, to vám na začiatok postačí. Dieťatko umývame v čistej vode a pupok potierame liehom z lekárne. Detský olejček a krém na zapareniny si zakúpte, nám vyhovoval aj púder.

  1. Veci, ktoré môžete nahradiť lacnejšou variantov

Nemusíte hneď minúť celý majetok na zariadenie detskej izby. Doplnky pre dieťa a všetko čo k tomu patrí sa treba naučiť kupovať podľa potreby. Veľa zakúpených vecí častokrát ani nepoužijete. Niekedy stačí vyskúšať aj lacnejší produkt, ktorý môže mať rovnakú kvalitu, len neplatíte za značku. Cumlíky, fľaše, hygienické potreby, lieky a hračky… Napríklad také „Vrecká na použité plienky“ stoja niekoľko eur len preto, že majú taký názov. Pritom je to obyčajný mikroténový sáčok, ktorý máte bežne doma. Rátajte s tým, že dostanete veľa darčekov. My sme to využili tak, že od každého sme si prosili plienky a tým sme mali postarané minimálne o polročnú zásobu plienok. Samozrejme väčšej veľkosti.