Urobte, čo chcete

Nikdy nie je celkom neskoro nato, aby sme si splnili svoje dávne, možno až detské sny. Sú sny, ktoré sa splniť nedajú:

cestování

  • Letieť na mesiac
  • Žiť v praveku
  • Cestovať vesmírom

Aj toto sú veru detské sny, ktoré sa žiaľ nedajú naplniť. Celé detstvo som ale túžila poznávať svet, krajiny, ľudí v nich žijúcich, miestne pamätihodnosti, miestne gurmánske špeciality.

Tým, že zarábam, si tento svoj sen môžem čiastočne uskutočňovať. Celý rok tvrdo pracujem a šetrím, aby som cez leto mohla 3 týždne tráviť cestovaním. Je to veru pre mňa finančne nákladný koníček aj pri mojej skromnosti na ubytovanie a stravu.
Teším sa vždy ako malé dieťa. Týždne sedím nad mapou a sledujem trasu svojej budúcej cesty. Zháňam materiály o krajine, pamiatkach, jedlách, zvykoch. Učím sa miestny jazyk- aspoň základné slová. Vždy to domácich poteší ak človek má aspoň snahu s nimi komunikovať v rodnom jazyku.

Veru ani oni všetci nerozumejú anglicky, nemecky- niekde sú dokonca až nespokojní a urazení, keď sa ozvete v týchto jazykoch. Akonáhle sa ale ozvete čo i len lámanou ich rodnou rečou- ľady sa prelomia a často ma takýto ľudia pozvú aj k sebe domov. Bývajú pohostinní a zhovorčiví. Dozviem sa tak o krajine cez konkrétnych ľudí a cez ich uhol videnia sveta viac.

mapa

Vraciam sa tak domov obohatená a odhodlaná sa tam vrátiť opäť. Opäť študujem históriu, učím sa jazyk a hlavne šetrím peniaze, bez ktorých sa často sny nedajú naplniť. Cestovateľské sny ale nemusia byť spojené iba s cudzinou.
Chystám sa raz prejsť všetky drevené kostolíky na východe republiky. Kúpila som si nádhernú knihu o tomto našom jedinečnom skvoste a tak cez víkendy môžem putovať po našej krásnej krajine.
V detstve sa mi snívalo o jednom meste- neviem ako sa volá, kde je. Aj toto je môj sen- nájsť mesto z môjho dávneho sna. Hádam existuje. Ak tam prídem- určite ho spoznám. Aj vy urobte, čo chcete!