Slimák prežije psa

Slimáky sú pohromou pre každého, kto sadí akékoľvek rastliny. Najväčšie škody u nás pácha slizovec iberský, ktorého nazývame aj bezdomovec. Tento druh však nepatrí medzi naše pôvodné. Slimáky žijúce u nás nespôsobujú až také škody, navyše sú prirodzeným nepriateľom bezdomovca. Preto by sme ich určite nemali kántriť. Ak vás to ešte stále nepresvedčilo, možno zmeníte názor, ak sa dozviete, že taký slimák dokáže vo veku predbehnúť aj vášho psa.

pes
 
Pri slimákoch platí jedno pravidlo. Čím väčší jedinec, tým vyšší vek. Náš najväčší druh, slimák záhradný ( Helix pomatia ), ktorého ulita dorastá do veľkosti s priemerom okolo štyroch centimetrov, žije sedem až dvanásť rokov. V jeho prípade teda môžeme pokojne povedať, že prežije niektoré plemená psov. Tak napríklad taký Newfoundlandský pes žije v priemere osem až desať rokov, vo veľmi výnimočných prípadoch, dvanásť.
Potom tu máme stredne veľké druhy, ako je napríklad sú Arianta , alebo pásikavec meňavý s ulitou okolo dvoch centimetrov. Tie sa dožívajú približne štyroch rokov. No a nakoniec tu máme úplne malinké slimáky. Priemer ulity nie je väčší ako jeden a pol milimetra. Hovoríme o druhu Punctum Pygmaeum, ktorý sa nežije dlhšie ako niekoľko mesiacov.
 
slimák

Ak teda pri najbližsej príležitosti zašliapnete slimáka, spomeňte si na to, že nejde o zvieratko, ktoré by aj tak za týždeň, či dva uhynulo. Mnohí ľudia sa totiž zabijú akýkoľvek hmyz a iné tvory a ich ospravedlnenie je krátky život týchto živočíchov. Potom tu mám ešte „trávičov“, teda tých, ktorí na slimáky používajú jed. toto rozhodnutie je viac než nerozumné. Otráveného slimáka zožerie vták a ten zahynie tiež. V nebezpečenstve sú navyše aj domáce zvieratá a v neposlednom rade deti. Takže ak máte v skrini odložené nejaké zelené granulky, okamžite sa ich zbavte. Na záver treba ešte raz pripomenúť, že naše druhy slimákov, požierajú vajíčka slizovca iberského, takže slúžia ako prirodzená ochrana proti tomuto škodcovi.