Trojica príbehov nezabudnuteľných stretnutí s cudzincami

Skromná láskavosť – Lucy
Keď boli naše tri deti malé, kamarát nám ponúkol ich dovolenkovú chatu na týždeň, pretože sme si ten rok nemohli dovoliť drahú dovolenku. Prešli sme veľa cyklotrás po tichých vidieckych uličkách a dedinách. Jedného veľmi horúceho dňa sme prišli na malé námestie a zistili sme, že obchod v dedine bol zatvorený. Počas horúčavy sme medzi sebou zdieľali poslednú fľašu vody. Zrazu sa z malej chaty objavil starší muž nesúci tašku. K nášmu prekvapeniu nám ponúkol občerstvenie: malé fľaše limonády, lupienky, čokoládové tyčinky a dokonca aj sladkosti. Vysvetlili sme, že nemáme nič iné ako pár centov, ale povedal, že by bol urazený, ak by sme si to nevzali. Chvíľu sa s nami rozprával a spomínal, že má malé deti a rodinný život. Bolo to pokorné stretnutie, ktoré nám pripomenulo láskavosť obyčajných ľudí.

na zdraví

Skutočne malý svet – John
Počas výletu s mojím bratom v Maroku v roku 1994 som sa v kaviarni  stretol s mladým mužom menom Mohammed. Boli sme v mestečku Zagora na severnom okraji púšte Sahary. Mohamed viedol obchodné karavany na ťavách cez obrovskú púšť medzi Zagorou a Timbuktuom v Mali. Samotná cesta trvá 52 dní. Bol veľmi tichý a plachý. Zagora bolo pre neho veľkým mestom a príliš hlučné na jeho vkus, hoci to bolo len stredné mestečko. Zdieľali sme pár pohárov Coca coly a rozprávali sa o svete. O pár rokov neskôr som bol v ordinácii u lekára a čítal som článok o Maroku v National Geographic – a tam sa objavil znova.

maroko

Cenný darček – Ruby
Môj manžel a ja sme boli na cyklotúre po Kibi Plain blízko Okayama v Japonsku, ktorá je prehĺbená  prehistorickými hrobkami a ďalšími historickými prvkami. Zastavili sme sa v Tsukiyama Kofun, čo je obrovská hrobka z 5. storočia. Pred stúpaním sme si všimli pozoruhodnú modernú sochu nazývanú Kráľ Kibi, predstavujúca pravítko pochované v kopci. Ako sme sa potulovali na vrchole, narazili sme do staršieho japonského páru a dali sme sa do reči, pričom sme zistili, že pán bol sochár. Bol šťastný, že narazil na dvoch Američanov, ktorí sa zaujímali o staré japonské dejiny. Keď sme zostúpili, pozval nás za roh do svojej dielne, kde nám dal kópiu ručne kreslenej mapy kopca a dediny.