Štyri spôsoby ako prekonať účinky Jet lag

Všeobecne platí, že účinky jet lag sa zdajú byť horšie, keď lietate smerom na východ. To znamená, že ak letíte do Ameriky,  jeho účinok vás pravdepodobne až tak nezasiahne, ako keď odletíte späť domov. Ako teda zmierniť jeho následky?

vzlétnutí

1. Vyvarujte sa alkoholu a kofeínu
Voda je palivo pre vaše telo, najmä keď idete na dlhé vzdialenosti. Kofeín a alkohol vás dehydratujú.
Jedna šálka kávy alebo jeden pohár vína vám však neublíži.  Ak nepijete počas cesty žiadnu vodu, zhorší sa efekt jet lag. Môžete dokonca zvážiť nákup extra vody v termináli, aby ste ju dostali na palubu. Letušky poskytujú čo najlepšie služby počas letu, avšak stále nedostanete na pitie toľko, ako by ste pravdepodobne mali prijať.
 
2. Doprajte si dostatok spánku
Nebaľte si kufre či neupratujte dom pred odchodom až do neskorej noci. Získanie dobrého spánku pred letom je nevyhnutné. Môže to byť rovnako dôležité ako zabezpečenie toho, aby ste zostali správne hydratovaní. Nemali by ste obetovať spánok.
Povedzme si úprimne, spanie v lietadle nie je to isté ako spanie v skutočnej posteli. Mali by ste sa pokúsiť spať a odpočívať počas letu, ale nie dospávať noc, aby ste neboli úplne vyčerpaní, keď docestujete. 
 
3. Jedzte potraviny bohaté na živiny
Ak chcete bojovať proti jet lag, vyhnite sa sladkým jedlám a nejedzte potraviny, ktorým chýbajú zásadné živiny poskytujúce energiu. Predtým, ako budete lietať a počas svojich dní cestovania, jedzte dobre vyváženú stravu s bielkovinami, ovocím a zeleninou. Tieto potraviny sú plné živín, takže sa budete cítiť viac plní a nebude mať neustále túžbu po občerstvení.
Niektoré potraviny, ktoré by ste mohli považovať za vhodné pred a počas cestovania, zahŕňajú:

  • Sušené orechy
  • jogurt
  • smoothies
  • Grilované kura
  • Potraviny s nízkym obsahom sodíka

 letovisko

4. Buďte aktívni
Aj keď nebudete mať pocit, že by ste mohli bežať maratón, keď pristanete, fyzická aktivita je ďalší prostriedok na zníženie účinkov cestovateľského syndrómu. Niektoré príklady fyzickej aktivity počas cestovania sú strečingové cvičenia vo svojom sedadle alebo chôdza po uličke.