Rozvod vedie právnik, dvere vedie vodiaca lišta

Ak máte dom, alebo byt, máte aj dvere. Ak aj nemáte, aj tak sa s nimi stretávate. Bez dverí civilizovaný život takmer nie je možný. Najčastejšie bývajú drevené. Historicky najstarší materiál, stále dostupný, stáročiami overený, účelný, dobre opracovateľný, výhodný. Alebo materiál aspoň z dreva pochádzajúci, lepený z drevených pilín, či hoblín. Máme dnes na výber aj rôzne iné materiály, plastové, kovy, sklo, alebo ich kombinácie.

Zavesené dvere 1.jpg

Ak by ste mali dvere hoci aj plátené, alebo z visiacich špagátov, všetky musia byť nejakým spôsobom zavesené, na strope, či na bočných stenách. Spravidla funkciu závesov plnia pánty. Dvere sa vtedy otvárajú a zatvárajú do priestoru, smerom ku, alebo od prichádzajúcej bytosti. A tu je pes zakopaný a niekedy to býva značne veľký pes… Hlavne, ak sú dvere veľké a miesta je málo. Plachtové, alebo špagátikové síce s priestorom problém nemajú, ale to sú len symbolické dvere, na leto, niekam do altánku, aby muchy vedeli, že tam nemajú lietať. Ak potrebujeme plnohodnotné dvere v obmedzenom priestore alternatívou, ktorá si s týmto problémom dobre poradí k všeobecnej spokojnosti majiteľa dverí aj nimi vstupujúpcich a vystupujúcich osôb, sú dvere posuvné. Lenže také dvere potrebujú vodiacu lištu. Alebo vodiacu koľajnicu, prípadne nejaký iný vodiaci prvok, či profil.

Zavesené dvere 2.jpg

Veď aj vlak jazdí po vodiacich koľajniciach, aj auto vedie vodič, ešte aj rozvod vedie rozvodový právnik. A zvod zvodový ? Nie, to už je iná téma… Hlavnou výhrou dverí vedených na vodiacej lište je ich nenáročnosť na miesto. Sú zavesené nad stavebným, dverným otvorom. Mali by sa vznášať nad podlahou vo výške asi 5 milimetrov a z bokov by mali prekrývať steny aspoň o 5 cm. Najjednoduchšie je, keď ich váha spočíva na kolieskach, pohybujúcich sa na vodiacej lište v podlahe a zhora je ich rovnováha zabezpečená druhou vodiacou lištou. Kľudne len nalepenou napr. na sádrokartóne. Inštalácia nemusí byť zložitá, ale vždy je lepšie nechať ju na profesionálov. Lebo vždy môže nastať komplikácia. Napr. nosnosť podlahy, tvrdosť steny, pevnosť sádrokartónu, nepresné miery a uhly stien a rohov a pod. S vodiacimi lištami LMmont sme pripravení na všetko, tak sa dôverou na nás môžete kedykoľvek obrátiť.