Konšpirácie alebo krutá pravda?

Čo sa týka bezpečnosti na internete, mnohým napadne len nainštalovanie antivírusového programu. Ten stačí aj tým, ktorí pochybujú o bezpečnom zdieľaní osobných informácií na sieti. Nejde ani o to, čo všetko do svojich smartphónov ukladáme. Veľkou hrozbou je aj to, čo si do svojich systémov dobrovoľne pustíme. Málokto číta upozornenia pri aplikáciách alebo počítačových programoch a tak sa k nám dostávajú úplne poľahky tretie strany. Nie len Google, ktorého sa väčšina z nás nebojí. Na svete existujú konšpiračné teórie, ktoré vás postavia zo stoličky.

klávesnice

  • Snapchat prišiel ako blesk z jasného neba, ale svoju popularitu nemusel nijako vážne naháňať. Sami ľudia si ho začali pridávať do telefónov a využívať ho nie len na komunikáciu, ale aj zábavu. Ako sa líši? Hlavným rozdielom oproti iným programom je fakt, že dokáže presne zoskenovať črty tváre a pridať filter. A práve toho sa mnohí chytili. Kritici navrhujú, že rozpoznávanie ľudí slúži na predaj informáciám agentúram ako je FBI a CIA. Tie by im Snapchat mal sám predávať a spoločne by tak mohli vytvoriť najväčšiu databázu obyvateľov. Na súde boli takéto obvinenia zavrhnuté, no aj tak to zostáva v pamäti opatrnejších.
  • O tom, že nás telefóny dokážu odpočúvať sa špekulovalo dávno pred tým, ako prišli na trh „múdre mobily“. Najnovšie výskumy, ktoré iniciovali študenti v USA odhalili, že zatiaľ nič také potvrdené nebolo. Dať ale všetky svoje informácie do elektrického prístroja, nie je najmúdrejšie. Zistilo sa, že mnohé aplikácie potajomky sledujú obrazovku vášho mobilu a dokonca si robia aj fotky alebo videá. Tie sú následne odosielané neznámym príjemcom. To už neznie tak bezpečne.

mobil

  • Nedávno sa v rannom vysielaní v Spojených štátoch objavil jeden zo zakladateľov Facebooku. Na prekvapenie mnohých vyjadril obavy, ktoré súvisia s tým, ako sociálna sieť funguje. Je pre neho riskantné disponovanie  osobnými informáciami miliónov užívateľov. Nie je to právne zahrnuté v zákonoch a žiadna zodpovednosť z toho nevyplýva. Je teda otvorené pole na ich zneužitie?