Mobilné telefóny nám slúžia už viac ako 35 rokov

Za to, že môžeme komunikovať prostredníctvom telefónov vďačíme Williamovi Grahamovi Bellovi. Tento vedec v roku 1875 preniesol medzi dvomi zariadeniami zvukom vyvolaný elektrický signál. To bol počiatok komunikačného boomu. Bell sa venoval možnosti prenosu hlasu aj preto, že jeho mama trpela hluchotou. Vedec iste ani len netušil, že raz budú ľudia komunikovať cez celé kontinenty pomocou malých mobilných zariadení.

mobil

Prvý mobilný telefón oslávi tento rok 36 výročie svojho vzniku. Stalo sa tak v New Yorku 3. apríla 1983. Jeho cena bola v tom čase obrovská a taká bola aj jeho váha (skoro kilogram). Telefón vytvorila spoločnosť Motorola. Nevýhodou bolo, že ste museli tento zázrak nabíjať desať hodín, aby ste mohli 30 minút telefonovať.
Začal sa vývoj mobilných zariadení, pretože ako už názov naznačuje, bolo treba zabezpečiť ich mobilitu a tým znížiť váhu a aj rozmery. Podarilo sa to v roku 1989 opäť spoločnosti Motorola. Ich nový telefón sa už zmestil do vrecka nohavíc. Váha sa znížila o dve tretiny a dokonca sa telefón pyšnel pamäťou na 100 čísiel.
V roku 1996 prišiel na trh nový typ mobilu, bol vyklápací. Na tie časy bola váha tohto zariadenia priam zázrakom – necelých 90 gramov. Mobil neslúžil už len na telefonovanie, ale umožňoval písanie textových správ. Okrem možností zvonení, bolo možné zapnúť na telefóne dokonca vibrácie.

telefon

Tvar a váha mobilov sa neustále menila. Od roku 2004 boli hitom tzv. žiletky. Transformáciou prešiel aj displej, ktorý bol schopný zobraziť 256 tisíc farieb. Novinkou bola možnosť fotografovania a výdrž batérie už bola tiež dostačujúca, mohli ste telefonovať až 7 hodín bez nabitia.
Legendou sa stáva model 3310 od spoločnosti Nokia. Tento sa stal priam hitom po celom svete. Mobil sa dal dobre ovládať a dokonca ponúkal možnosť hrať hry. Postupne prichádzali stále lepšie možnosti fotografovania, natáčanie videoklipov a dokonca pripojenie Bluetooth.

mobilní telefon

Po roku 2006 mali mobily kvalitnejšie a väčšie displeje, možnosť wifi pripojenia, GPS a fotoaparáty už robili slušné 5-megapixelové snímky. Tu už začína na trhu hrať svoju dominantnú úlohu spoločnosť Apple. Prináša na trh prvú generáciu iPhone s dotykovým displejom. Mobilné telefóny sa stávajú dostupné pre každého. Ich ovládanie je intuitívne a nahrádzajú celú kanceláriu. Medzi najväčšie spoločnosti produkujúce mobily sú v súčasnosti Apple, Samsung a Xiaomi.