Kiahne


Ovčie kiahnesa nazývajú aj varicella po latinsky. Doktori používajú hlavne tento pojem, ale ľudovo sa nazývajú hlavne kiahne. Ovčie. Ako som spomínala, túto chorobu sprevádza izolácia od okolitého prostredia, pretože toto ochorenie sa prenáša hlavne vzduchom a nemusí dôjsť ani k fyzickému kontaktu, kýchnutiu alebo zakašlaniu. Malé deti často donesú kiahne už zo škôlky. Následne potom majú kiahne už všetky deti v celej škôlke. Veľmi málo ľudí sa nájde takých, ktorý kiahne neabsolvovali v rannom detstve, práve v detstve.

doktor

Doba, od kedy sa rozvinie choroba až po jej skončenie trvá asi 14 týždňov. Nakaziť nás môže jedine človek, ktorého pľuzgieriky ešte nepraskli a vychádzajú z nich vírusy. Nakaziť sa už nedá od človeka, ktorého všetky pľuzgieriky sa zmenili na chrastičky, takže už praskli.

Niektorí ľudia majú na sebe veľké množstvo pľuzfierikov a niektorí tvrdia, že mali len dva tri. Vedecky je to možné a preto niektorí ľudia ani nevedia o tom, že už kiahne prekonali. A iní naopak, ktorým vždy tvrdili, že kiahne už mali, tak ich dostanú znova. Prečo je tomu tak? Jednoducho. Dnes je svet presýtený všetkým možným a v mnohých prípadoch už jednoducho rezistencia na kiahne po prvom raze neplatí. Keď sa opýtate svojho lekára na zaočkovanie proti kiahňam, tiež vám povie, že aj zaočkovanie neznamená, že ich nedostanete. Poznám zopár presne takých príkladov ľudí, ktorý dostali kiahne aj napriek tomu, že ich už mali aj v detstve.

prášky

A práve to je ten problém, že v dospelosti sú kiahne oveľa nebezpečnejšie ako v detstve. V detstve sú totiž pľuzgieriky na koži, ale v dospelosti sa môžu vyskytnúť aj v hrdle, v pokožke vlasov, jednoducho tam, kde nepatria. Po prekonaní kiahní v dospelosti má človek veľmi oslabenú imunitu a chytí každú chrípku, nádchu, kašeľ, proste všetko, čo sa v jeho okolí vyskytne.
Pozor na to!!!