Ako svietiť úspornejšie počas dlhých zimných večerov?

Z hľadiska osvetlenia sa možnosti nástupom posledných rokov zmenili. Máme k dispozícii širší výber s modernejšou technológiou. Môžeme tak preferovať nielen štýl, ale tiež vlastnosti ako efektívna úspora energií či dlhá životnosť odhadovaná na desaťtisíce hodín žiarenia. Halogénové žiarovky sa tak stávajú spomienkou, nahradili ich úsporné kompaktné žiarivky a neskôr ešte vyspelejšie „ledky“, čiže tie, ktoré za svoj zdroj žiarenia využívajú svetlo emitujúcu diódu a technológiu LED. Aj tieto ponúkajú konkrétny výber na základe typu závitov https://www.ledprodukt.sk/69-led-žiarovky-e27.Svietiace guľaté žiarovky v tmavej miestnosti.jpg
Téma je v podstate aktuálna, nakoľko sa pomaly ale isto blížia „dlhé zimné večery“ a pravidelné osvetlenie tak budeme potrebovať viac, než kedykoľvek predtým. Môžeme sa preto zamerať na úspornejšiu cestu každodenného svietenia, pričom v tomto smere poskytujú najvyššiu úspornosť práve svietidlá led, ktoré sú v šetrení oproti halogénovým žiarovkám až o 90 % efektívnejšie. Takisto väčšinu energií spotrebujú na to najpodstatnejšie- jasné svetlo, zatiaľ čo starý princíp odovzdával veľkú časť do tepla.
Staré žiarovky využívali za zdroj žiarenia horúci drôt, ktorého rozpálenie a následné svietenie spotrebovalo priveľa elektrickej energie a pokiaľ teda osvetlenie nebolo nutné, okamžite sme ho zhasli, aby sme neboli svedkami vysokých poplatkov.Ilustrovaná žiarovka.png
Svetlo emitujúce diódy nachádzajúce sa v „ledkách“ sú iný prípad. Na svoje rozsvietenie a k následnej prevádzke spotrebujú oveľa menší odber, takisto vydržia svietiť údajne až 35 000 – 50 000 hodín. Neprekáža im ani neustále vypínanie/zapínanie, pričom ich chod je okamžitý, priamy a nerušený.

  • Z opisovanej charakteristiky teda vyplýva, že aj pokiaľ budú v prevádzke o niečo dlhšie a nebudeme ich neustále zhasínať, prakticky žiadna výraznejšia škoda nehrozí. Nemusíme sa obávať ich rýchleho vypálenia alebo vysokej spotreby.