Ako by vyzeral web, keby je bez reklám?

Pred jeden a pol rokom sme si mohli približne na hodinku vyskúšať, aké by to bolo žiť na webe bez reklám. Podľa všetkého sa jednalo o zlyhanie jednej zo služieb od Google, ktorá spravovala posielanie reklám na hostiteľské servery. Stránky sa načítali rýchlejšie, nezískali sme možnosť ako schudnúť 10 kg počas dvoch mesiacov a nebolo nám dovolené spoznať človeka, ktorého nenávidí farmaceutický priemysel.

paříž

Ako prvé prišli pozitívne správy od návštevníkov. Neskôr prišli negatívne ohlasy zo strany vlastníkov týchto stránok, ktorí nemali nič, čo by mohli ponúknuť svojim návštevníkom, čím prišli o zisk. Názory sa v tejto téme rozchádzajú – nič to však nemení na fakte, že web je skutočne plný reklám a je len o nich. Prečo im nemôžeme povedať „stop“?

Tak ako – hlavne na Slovensku – funguje reklamný priemysel, ktorý by najradšej urobil z každej jednej rovnej plochy more plagátov, tak by tento internetový urobil z každej stránky jednu veľkú bannerovú reklamu. V skratke – ak je nejaká služba zadarmo, obsahuje reklamy – ak reklamy nechcete, musíte túto stratu príjmu kompenzovať, teda si za obsah zaplatiť. Existencia reklám je v dnešnom svete až príliš opodstatnená – každý súkromník chce prezentovať svoje produkty – a oboch je čoraz viac.

Tak čo nám na nich tak vadí? Sú otravné, berú nám vzácnych pár kB navyše a keď pozeráme videá, tak nám často vybehnú uprostred nich a prerušia nejeden estetický zážitok. Slabšie osobnosti majú problémy ubrániť sa takýmto marketingovým trikom – pôsobia na ich podvedomie, rozhodovanie pri kúpe a vôbec na život – vštiepujú im hodnoty, ktoré nikdy nemali poznať. Reklamy tak formujú spoločnosť bez toho, aby jej dokázala odporovať.

motel

Web bez reklám si môžeme dopriať pomocou rôznych „ničiteľov“ reklám. Surfovanie sa tak pretvorí na zážitok plný relaxu. Nech nás takéto prehliadanie akokoľvek láka, môžeme len dúfať, že ľudia okolo nás tieto rozšírenia prestanú používať, inak sa všetky „slobodné“ stránky zmenia na platený obsah a web už nebude nikdy slobodný.