Keď je vám koža tesná

Strie sú strašiakom mnohých žien na svete. A nie len tých, strie sa môžu objaviť aj u mužov, ale je to dosť zriedkavé. Strie sú v podstate drobné jazvy, veľké pár milimetrov. Existuj veľa zaručených receptov ako sa ich zbaviť, ale ide len o mýty, ktorým netreba veriť. Jazva je jazva a jediné čo môžete je zmierniť jej viditeľnosť.

trie

Kedy vznikajú strie.
Strie sa začnú vytvárať hneď ako sa značne zväčší objem. Ľudská pokožka je elastická a pružná, ale len do istej mieri. Ako náhle sa táto miera prekročí začne koža praskať. Tak vznikajú drobné trhliny na pokožke, ktorá na ne reaguje tak ako pri každom porušení – tvorbou jazvy. Najčastejším dôvodom vzniku strií je tehotenstvo. Rýchly nárast objemu v oblasti brucha pokožka nevydrží a začne praskať.

Strie sú zo začiatku červené (je v nich krv). Časom ale vyblednú a zostanú také celý zvyšok života. Tkanivo vo vnútri kože je potrhané a organizmus ho nahradí novým. Ide o normálnu reakciu organizmu. Táto nová koža má cievy a žilky, prúdi v nej krv, ale neobsahuje pigment. Preto ak dúfate, že opaľovaním tieto jazvy skryjete nie je to pravda. Normálna pokožka chytí bronzový nádych, ale strie zostanú biele a bude ich ešte viac vidieť.

Tehotenstvo je jedným, ale nie jediným dôvodom na vznik strií. Malé jazvičky hrozia aj dospievajúcim deťom v puberte, kulturistom a obéznym osobám. Puberťáci rýchlo rastú a ich koža tento nárast nemusí vydržať. Rýchle nabratie svalovej hmoty tiež nemusí zostať bez narušenia pokožky a to isté platí aj pri nezdravom spôsobe stravovania, kedy rýchlo priberáte.

kulturista

Ako zabrániť vzniku strií.
Pred vznikom jazvičiek je ťažké ubrániť sa – hlavne v poslednom trimestri tehotenstva. Môžete ale ich počet obmedziť vhodnou starostlivosťou. Kozmetické prípravky (krémy, telové mlieka, gély, maste,…) pre boj so striami obsahujú látky, ktoré zvyšujú pružnosť a elasticitu pokožky. Vaša pokožka bude viac elastická a len tak ľahko nepraskne.