Ako často ste online?

Prebehlo už mnoho výskumov a štúdií o tom, ako často ľudia „visia“ na internete. V štúdiách sa vyskytujú ľudia obidvoch pohlaví, veku, zamestnania či iných faktorov. Patríte aj vy k tým, ktorí si svoju závislosť na internete ani neuvedomujú? Ako často ste pripojení, koľko času denne vám online „zožerie? Skúste sa nad tým zamyslieť, budete nemilo prekvapení!

notebook

Pohodlné závislosti
Pre každého súčasného, moderného človeka je to už prirodzené a bez toho, aby sme sa nad tým zamysleli, berieme to všetko automaticky. Zvykli sme si na tento spôsob života, aj keď treba dodať, že veľmi sme na výber nemali, keďže je takmer nemožné odolať tlaku spoločnosti. No je len na nás, čo s tým urobíme a do akej miery si to pripustíme, kým nás to celkom nepohltí. Váhať nie je namieste. Úplne vylúčiť internet zo svojich životov nie je nutné, ale je nanajvýš žiaduce obmedziť čas, ktorý trávime pri internete. Určite to bude prínos nielen pre vás, ale aj všetkých blízkych a priateľov. Ruku na srdce: koľko krát ste sa namiesto priateľom venovali online komunikácii?

Prečo je to ťažké?
Predpokladám, že je veľa tých, ktorým je toto známe, že sa s tým už stretli a napriek tomu, že si uvedomujú nesprávnosť svojho konania, nevedia s tým sami nič urobiť. Je veľmi dôležité, aby sme sa pokúsili tento nezdravý trend zmeniť a žiť reálne životy, nie tie virtuálne.

Vzdať sa sveta na internete je ťažké z týchto dôvodov:
-nepretržitý kontakt s ostatnými ľuďmi, písanie, volanie, posielanie fotografií, jednoduchá a rýchla komunikácia, pre nás veľmi pohodlná
-možnosť prezerať si čokoľvek od bežných denných správ až po filmy, všetko je na dosah, k dispozícii 24hodín denne

fcb

Čas na zmenu
Týchto výdobytkov sa len ťažko vzdávame, stále skúšame nové a nové programy a aplikácie, a to až do tej miery, že tento online svet sa premietol už aj do školského a pracovného života.
A to je dobrý dôvod na obmedzenie tejto závislosti na pár hodín za týždeň, hoci určite to nepôjde okamžite, ale časom si na režim zvykneme a ušetrený čas radšej venujme rodine, deťom a priateľom. Nežijeme predsa vo virtuálnom svete, ale v reálnom.