Deti a ich svet

Naše deti sú pre nás tie najkrajšie stvorenia na zemi. Milujeme ich nadovšetko na svete a spravili by sme pre ne aj to nemožné. Uvažovali ste už niekedy nad tým, čo si práve myslia, alebo ako vnímajú svet?
Keď sa dieťa narodí, jeho najväčšou potrebou je najesť sa. Jedlo dostane od svojej matky v podobe materského mlieka, preto je matka preňho najdôležitejším človekom. Dáva mu pocit bezpečia, istoty, obohacuje ho svojou materinskou láskou a učí ho rozpoznávať veci a tvary.deti v škole
Potom asi tak v treťom roku jeho života, nastáva zmena. Začne chodiť do materskej školy. Jeho prioritou začína byť kolektív, v ktorom sa ocitá, v ktorom sa hrá s hračkami. Práve vtedy sa rozvíja v dieťati najviac fantázie. Začína si predstavovať, snívať, začína svet vnímať v podobe rozprávok. Dieťa akoby bolo v inom svete, vo svete hračiek.
Asi tak v piatom veku dieťaťa si začne uvedomovať, že existujú aj čísla, abeceda, deti začínajú vymaľovávať omaľovávanky, lepšie chápať tvary. Jeho svet naberá smer zodpovednejšieho dieťaťa, ktoré rozmýšľa nad tým, čo robí. Uvedomuje si, že o chvíľu nebude jeho prioritou hranie sa s hračkami, ale chodenie do základnej školy a učenie sa. Vtedy pochopí, že v materskej škole bolo dobre. Nemalo žiadne starosti. Nehovorím, že v základnej škole je zle, len je tam viac povinností. Keď dieťa príde zo školy, musí si spraviť domáce úlohy a pripraviť sa na ďalší deň. Nemôže sa toľko hrať. Dôležité pre matku alebo aj oboch rodičov je venovať sa maloletému školákovi s učením. Jednak si my zopakujeme už možno dávno zabudnuté veci, ale hlavne naše dieťa bude múdrejšie. Predsa chceme vychovať múdre dieťa.stredná škola
Neskôr v pubertálnom veku už dieťa, respektíve „teenager“, si musí vybrať, čo chce ďalej v živote robiť. Podľa toho si vyberie typ strednej školy. Keď ukončí strednú školu, môže si vybrať, či chce zarábať peniaze alebo či chce ísť ďalej študovať na vysokú školu. Dieťa má už úplne iné priority a svoj svet si zdokonaľuje sám. Začína sa zamýšľať nad svojou budúcou rodinou, rozmýšľa nad vzťahmi, neskôr nad bývaním a prácou. Podľa typu škôl a praxe si potom vyberie profesiu.
Nechajte svoje dieťa myslieť dopredu. Myslite zaňho len dovtedy, pokým nie je toho schopné samo.